Ознака: ориз

Николовски: Од извоз на оризот остваривме девизен прилив од 7 милиони...

Извозот на македонски ориз станува важна ставка во остварувањето девизен прилив и од пласманот на минатогодишната реколта на пазарите во странство е остварена досега...

Кинеските научници открија ген за зголемување на приносот на оризот

Тим кинески истражувачи пронашле клучен ген за зголемување на приносот на оризот, кој обезбедува важен извор на гени за одгледување ориз со висок принос,...

Замрзната цената на јајцата и оризот до 30 април

Владата денеска ја замрзна цената на јајцата и оризот и го ограничи извозот на јајцата. Највисоките цени на оризот и јајцата ќе останат на...

Замрзнуваат цените на јајцата и оризот, нема поскапувања за Велигден и...

Mинистерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека утре ќе се замрзнат цените на оризот и јајцата. Како што рече денеска на прес-конференција во Владата, кај...

Oризопроизводителите излегоа на блокада со трактори поради ниските откупни цени

Оризопроизводитилите од Кочанско денеска повторно излегоа на протест за да го изразат незадоволството од ниските откупни цени за овогодишната реколта и доцнењето во исплатата...

Почна жетвата на оризот, производителите незадоволни, на 11 октомври ќе штрајкуваат

Жетвата на оризот е во полн ек, а оризарите најавија дека на 11 октомври, наместо да празнуваат, повторно ќе протестираат. Незадоволни се поради тоа што...

Николовски: Оризот ќе стане стратешка култура и ќе се откупува за...

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски изрази подготвеност за средба со претставници на оризопроизводителите, за да ги слушне барањата што тие ги изнесоа на вчерашниот...

Производителите на ориз го блокираа патот Кочани – Штип, бараат минимална...

Земјоделците од кочанскиот и штипскиот регион кои произведуваат ориз, денеска го блокираа магистралниот патен правец Кочани – Штип протестирајќи против ниските откупни цени на...

Ако нема пченица, добар е и оризот

Експертите укажуваат дека не е првпат во оваа двегодишна криза да се бараат заменски производи поради недостиг и поскапувања. Медиумите потсетуваат на периодот кога...

Почна сеидбата на оризот во Кочанско

Во кочанскиот регион почна полнењето на нивите со вода и сеидбата на оризот од овогодишната производствена реколта, за која се планира да се насеат...