Ознака: Орегон

Се шири пожарот кај Орегон, опустошена е област поголема од Њујорк

Пожарoт во американската држава Орегон, кој неконтролирано се шири веќе една недела, ги принуди пожарникарите да се повлекуваат четврти ден по ред, што по...

Најмалку 25 жртви во пожарите во Орегон

Најмалку 25 лица загинаа во пожарите што го зафатија Орегон, а над половина милион луѓе се евакуирани. Пожарите во оваа држава, за неколку дена, уништија...

Популацијата на сивите китови опаѓа поради глад

Од почетокот на годината досега се забележани 73 мртви кита на плажите на западниот брег Од јануари, повеќе од 70 мртви сиви кита испливаа на...

Силен земјотрес го погоди Орегон

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер ја погоди денеска американската сојузна држава Орегон, соопшти американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот бил на...

Сушата и силните ветрови ги шират пожарите во Орегон

Силните ветрови и сушата што ја зафати американската сојузна држава Орегон се закануваат да ги прошират шумските пожари, кои веќе уништија 900 куќи и...