Ознака: марија габриел

Не постигнавме договор за нова Влада, соопшти Марија Габриел

Бугарската министерка за надворешни работи Марија Габриел од десничарската партија ГЕРБ денеска изјави дека нема договор за формирање нова Влада со централната партија Продолжуваме...

Предложив состав на кабинет во кој нема ниту едно непознато име,...

Откако го врати мандатот за формирање Влада Предложив состав на кабинет во кој нема ниту едно непознато име, изјави пред новинарите кандидатката за премиер на...

Бугарскиот премиер поднесе оставка, на негово место доаѓа коалициониот партнер

Бугарскиот премиер Николај Денков поднесе оставка според планираното по девет месеци на чело на прозападната влада, отворајќи ја вратата за неговиот коалициски партнер да...

Габриел: Уставните измени не се единствен услов за Скопје

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Габриел изјави дека Бугарија нема билатерлаен проблем со Македонија во однос на интергацијата во ЕУ и...

Нема билатерален проблем помеѓу Софија и Скопје, историјата да не се...

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Габриел, која пристигна во Скопје за да учествува на Министерскиот совет на ОБСЕ, изјави дека нема...

Фон дер Лајен ја прифати оставката на еврокомесарката Марија Габриел, мандатарката...

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, денеска ја прифати оставката на еврокомесарката за иновации, Марија Габриел, која денеска од бугарскиот претседател...

Кандидатката за премиер на Бугарија, ќе бара разрешување на обвинителот Гешев

Кандидатката за премиер на Бугарија, Марија Габриел на 11 мај ги претстави приоритетите на нејзината евентуална Влада. Таа доаѓа од редовите на ГЕРБ –...

Еврокомесарката Марија Габриел, Борисов ја номинираше за нов премиер на Бугарија

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, утринава ја номинираше еврокомесарката Марија Габриел за кандидат на неговата политичка партија за следен премиер на Бугарија, потврдувајќи ги...

Габриел: Не треба да има шенген граница меѓу Бугарија и Романија

Бугарската еврокомесарка Марија Габриел вчера ја коментираше одлуката на холандскиот премиер Марк Руте, Хаг  да не го поддржи влезот на Бугарија Шенген. Таа истакна дека...

Габриел: Заштитата на личните податоци е европска вредност

Заштитата на личните податоци е европска вредност за која нема преговори, изјави денеска европската комесарка за дигитализација Марија Габриел во врска со скандалот околу...