Ознака: Ламанш

По 12-годишно одложување, Франција ќе ја пушти во употреба нуклеарната централа...

За разлика од соседна Германија, Франција сè уште се потпира на нуклеарните централи. Најстарата француска нуклеарна централа во Фесенхајм, во провинцијата Алзас, е затворена...

Мигрантите во Ламанш се заканија дека ќе си ги фрлат децата...

Нелегалните мигранти што минуваат низ Ламанш во мали чамци се закануваат дека ќе се удават себеси или своите деца за да ги вратат француските...

На Ламанш пресретнати 90 мигранти од Блискиот Исток

Британските и француските погранични власти само за еден ден уапсија 91 мигрант од Блискиот Исток во осум чамци во каналот Ламанш, при што огромното...

Педесет години откако Охридскиот делфин го преплива Ламанш

Најславната македонска пливачка, охриѓанката Атина Бојаџи, на денешен ден во 1969 година, го преплива каналот Ламанш. Со овој голем подвиг, таа остана засекогаш запаметена...

„Летечкиот војник“ успеа да го прелета Ламанш со својот изум „Флајбор...

Францускиот летечки човек, Френки Запата го прелета денеска за првпат во историјата Ламанш на својот изум „Флајбор ер“. Запата (40) успеа да го прелета Ламанш...

„Летечкиот војник“ не успеа да го прелета Ламанш

„Летечкиот војник“ од Франција, Френки Запата, не успеа да го прелета Ламанш со неговата лебдечка купола „Флајборд ер“. Тој ја промаши платформата за спуштање на...

Мигранти се обиделе преку Ламанш да стигнат во Велика Британија

Британските власти пресретнале 36 мигранти при обидот да го преминат каналот Ламанш со мали чамци. Крајбрежната стража и пограничните единици соопштија дека мигрантите биле запрени...

Пронајдени мигранти во брод на Ламанш

Британската погранична служба откри 34 лица кои со мал брод се обиделе да го поминат Ламанш, а за кои надлежните претпоставуваат дека се мигранти. Министерството...