Ознака: Кувајт

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Тајланд...

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Апират Сугондхабиром, новоименуван амбасадор на Кралството Тајланд во Македонија, со седиште во Анкара...

Следува првата контролка со Кувајт во пресрет на ЕП 2022

Репрезентацијата на Кувајт одигра два контролни дуела, во Подгорица со Црна Гора, која ги доби и двете средби, со 29-27 и со 28-17. Македонија...

Владата на Кувајт поднесе оставка пред парламентарните избори во ноември

Владата на Кувајт, предводена од премиерот Сабах ал-Калид ал-Сабах, денеска му достави оставка на емирот Наваф ал-Ахмад ал-Џабер ал-Сабах во пресрет на парламентарните избори...

Одлична игра на двајцата најмлади во победата над Кувајт

Македонската машка ракометна репрезентација со победа го отвори подготвителниот циклус во пресрет на Европското првенство (ЕП) што во јануари треба да се игра во...

Реакција на Бахреин, Кувајт и Турција поради одлуката на САД за...

Бахреин, Кувајт и Турција ја осудија одлуката на САД да го признае суверенитетот на Израел над Голанска Висорамнина и апелираат за почитување на меѓународното...

Кувајт погоден од поројни дождови

Поројни дождови денеска го зафатија Кувајт, предизвикувајќи блокади на патиштата и хаос во сообраќајот, јави ДПА. Властите ја ангажираа Армијата за справување со вонредната состојба...

Водителка од Кувајт доделила комплимент на колега, па ја суспендирале од...

Водителка на национална кувајтска телевизија е суспендирана откако еден од своите колеги во емисија го нарекла згоден. Таа за време на преносот од изборите му...

Кувајт побара одржување на седница на СБ поради насилството во Појасот...

Кувајт денеска побара одржување на седница на Советот на безбедност на Обединети нации поради насилството на границата на Појасот Газа со Израел. Палестинското Министерство за...

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за нов филм, кој ќе биде воен трилер за евакуирањето на 4.885 кинески државјани во рок од 48...