Ознака: идф

ИДФ ослободиле двајца заложници, најмалку 60 загинати во напад на Рафа

Израелската армија соопшти дека ослободила двајца заложници за време на рација на нејзините специјални сили синоќа во Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа. Заложниците...

ИДФ тврдат дека биле нападнати во северниот дел на Газа, обвинуваат...

Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска соопштија дека голем број нивни војници се лесно повредени откако биле нападнати од Хамас во северниот дел на Појасот...

Изминатите 24 часа ИДФ погодиле 300 цели во Појасот Газа

Израелската војска соопшти дека во изминатите 24 часа гаѓала околу 300 цели на Хамас во Појасот Газа. Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека извршиле напади...

Галант тврди дека ИДФ ја пробиле одбраната на Хамас во градот...

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека израелските одбранбени сили (ИДФ) ја пробиле одбраната на Хамас околу градот Газа, од север и од...

ИДФ најавуваат офанзива на север: Градот Газа е опколен, појасот е...

Израелските одбранбени сили (ИДФ) целосно го опколија градот Газа и стигнаа до морето, со што појасот Газа практично е поделен на север и југ,...

ИДФ повторно отвори коридор и ги повика цивилите да се евакуираат...

Израелската армија денеска повторно упати апел до цивилите да го напуштат Појасот Газа и да се упатат кон југ. Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека...

ИДФ: Убиен шефот на разузнавањето на Хамас

Израелските одбранбени сили соопштија дека го убиле регионалниот шеф на разузнавањето на Хамас во градот Кан Јунис во јужна Газа. ИДФ не даде други детали...

Подготвени сме да дејствуваме насекаде на Блискиот Исток, порачаа ИДФ

Портпаролот на израелската армија, контра адмирал Даниел Хагари денеска изјави дека армијата ќе дејствува „насекаде на Блискиот Исток“, додека продолжува војната против Хамас на...

Пропалестинска група тврди дека ИДФ ја обучува американската полиција на расистички...

Пропалестинска група го обвини Израел за смртта на голем број Афроамериканци во рацете на американските полицајци, тврдејќи дека ИДФ ја обучува американската полиција на...