Ознака: етна

Редок феномен над Етна, вулканот испушта кружни прстени од чад

Прекрасен и редок феномен забележан е над кратерот на Етна - најактивниот вулкан во Европа испушта кружни прстени од чад, пренесе „Асошиејтед прес“. Вулканските прстени...

Ерупција на вулканот Етна, поради пепел прекинати летовите од Катанија

Најактивниот вулкан во Европа, Етна еруптираше денеска и исфрли пепел врз Катанија, најголемиот град во источна Сицилија, што предизвика прекин на летовите на аеродромот...

Река лава и пепел исфрлени во ерупцијата на Етна

Италијанскиот вулкан Етна, највисокиот и најактивниот вулкан во Европа, синоќа еруптираше на спектакуларен начин, осветлувајќи го небото во ноќта со светло-црвена растопена лава. Ерупцијата, со...

Ерупција на вулканот Етна, осум села покриени со пепел и камења

Спектакуларен портокалов облак од пепел и лава се крена над сицилијанските села минатата ноќ по ерупцијата на Етна. Ова е 10-та голема ерупција на Етна...

Спектакуларна ерупција на Етна

Вулканот Етна, висок 3.324 метри, е еден од најактивните во светот. Вулканот повторно беше активен завчера, а поради исфрленото количество на чад и пепел,...

Етна повторно активна, исфрла лава и пепел

Вулканот Етна на Сицилија по синоќешната лава денеска исфрла пепел. - Етна синоќа речиси константно исфрлаше лава во висина до 150 метри. Вулканската активност продолжи...