Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24477)

Концерт на Дуња Иванова и на Исмет Вејсели во Тирана

Во Концертната сала на Универзитетот за уметност во Тирана, во рамките на второто издание на „Балканскиот фестивал на современа музика“, пијанистката Дуња Иванова и...

„Сапиенс – кратка историја на човечкиот род“

Издавачкиoт центар „Три“ го објави македонскиот превод на книгата за создавањето и еволуцијата на човештвото, „Сапиенс - кратка историја на човечкиот род“ од Јувал...

Наташа Диденко настапува во Софија

Една од нашите најпознати виолинистки од поновиот бран, Наташа Диденко, вечерва ќе настапи во Софија, со изведба на сонати за соло-виолина без клавирска придружба....

Уникатните релјефни карпи ѝ даваат нова димензија на Малешевијата

Меловите, геоморфолошки форми настанати од силна водена ерозија, се уникатна појава во Македонија и вистинска енигма за научниците. Наедно, тие се и интрига за...

„Часот на рисот“ вечерва на Фестивалот на дански филм

Вечерва, со проекција на филмот „Часот на рисот“, од режисерот Сорен Краг-Јакобсен, во 20 часот и официјално, ќе започне Фестивалот на современ дански филм...

Почнуваат истражувачките активности за лежишта на нафта

Конвој од бродови за сеизмички истражувања, меѓу нив и најголемиот норвешки брод од 117 метри, в сабота пристигнува во црногорските територијални води заради истражување...

Во Нови Пазар се славеше со „санџачка република“

Според резултатите во Националниот совет на бошњачката национална заедница, листата „Самоопределување“ ќе има 15 советници, „Матица бошњачка“ 13, а „Вакат је“ седум претставници Носителот на листата...

Ќе добиеме или ќе изгубиме од даночните реформи?

Најавените измени во даночната и во пензиската регулатива ја разбрануваа јавноста, а реакциите од стопанските комори и од универзитетските професори се на моменти дури...

Соботка: ЕУ ќе ги награди вистинските чекори

Промените на Уставот што се потребни за промена на името претставуваат момент на парламентаризам и потребни се храбри чекори. Разбирам дека ова не е...

Формирањето на комисијата за помирување одложено за следниот понеделник

За формирање на комисијата за помирување, за што иницијатива доставија независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ќе се разговара на...