Ознака: Блаце

JO: Предложен притвор за давање поткуп на „Блаце“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до судијата на претходна постапка од скопскиот Основниот кривичен суд, доставил предлог за определување мерка притвор...

На ГП Долно Блаце приведено лице поради давање поткуп

На Граничниот премин Долно Блаце, полициски службеници го лишиле од слобода Ф.С.(45) од Косово поради сомнение за сторено кривично дело „давање поткуп“. -Околу 8.50 часот...

Обвинителството истражува дали убиството во Блаце е поврзано со пожар во...

Јавен обвинител изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде беше пронајдено безживотно тело на маж со прострелни рани, соопшти Јавното обвинителство. При...

Maж убиен со огнено оружје во близина на Блаце

Едно лице вечерва е убиено со огнено оружје крај локалниот пат од Долно кон Горно Блаце во близина на Скопје. - Во 18:10 часот во...

Одадена почит на единаесетте загинати армиски припадници во хеликоптерската несреќа кај...

Со полагање цвеќе на местото на хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце, во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец и во кампот „Бутмир“ во Сараево, денеска...

„Свети Георги Победоносец“ – црква од 16 век

Внатре во црквата постои камен со латински натпис, кој најверојатно потекнува од блиските антички римски населби Бадаријана или Тауресиум. Во внатрешноста постојат и повеќе...

Затворен локалниот пат до Блаце, пристапот обезбеден по привремен пат

Од денеска ќе биде затворен за сообраќај локалниот пат до селото Блаце пред граничниот премин. Пристапот до Блаце ќе биде обезбеден по привремен пат...

На преминот Блато спречен шверц на ветеринарни лекови од Албанија

На граничниот премин „Блато” на македонско – албанската граница кај Дебар спречен е шверц на ветеринарни лекови. – На 27 јули 2022 година на граничниот...

МВР: Интензивно се работи на расчистување на случај со земање мито...

Министерството за внатрешни работи соопшти дека интензивно се работи на расчистување и санкционирање на случај со земање мито од страна на полициски службеници на...

Со Косово потпишан договор за заедничка царинска контрола на преминот Блаце...

Македонија и Косово ќе спроведуваат заедничка царинска контрола на железничкиот премин Блаце – Хани Елези, информираат од Министерството за финансии. Тоа го предвидува денеска потпишаниот...