Ознака: баша

Баша не ја коментира изјавата на европарламентарците, бара преодна влада и...

Лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, која ја предводи обединетата албанска опозиција, одби да ја коментира изјавата на европратениците, кои меѓу другото повикаа...

Баша: Нема избори со „балканскиот Мадуро“

Заминувањето на албанскиот премиер Еди Рама од функциијата е „најголемата национална мисија на секој Албанец, кој го сака своето семејство и своите деца“, изјави...

Баша: По шест години владеење на Рама, Албанија е пред колапс

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша обвини дека состојбата во економијата, вработувањето, претприемништвото и благосостојбата на Албанците, по речиси шест...

Баша: Преодна влада, или не учествуваме на избори

Опозициската албанска Демократска партија, го условува учеството на локалните избори на 30 јуни со формирање преодна влада на чие чело нема да биде...

Баша: Нема политичко решение без чистење на политиката од криминалот

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша порача дека „црвена линија на опозицијата за решавање на политичката криза е чистење на...

Бериша: Со масовни протести ќе го собориме Рама пред изборите

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша, му порача на актуелниот претседател на Владата, Еди Рама дека „ќе биде соборен пред локалните избори...

Баша: Народот може да го смени Рама за седум дена

За да замине Рама од власта треба да одлучи народот а во тие напори ќе има поддршка и од Демократската партија. Ова го изјави Љуљзим...

Баша: Тој што ќе го урне театарот, истото ќе му се...

Лидерот на албанската опозициска Демократската партија, Љуљзим Баша отворено се закани дека сите оние кои ќе се обидат да го урнат Националниот театар во...

Баша: Рама и Вучиќ целосно се вклучени во планот за размена...

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, ги обвини албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ дека целосно се...

Рама: Опозицијата е дволична околу Националниот театар

Албанскиот премиер Еди Рама, од собраниската говорница, денеска ја обвини опозицијата дека прави „дволичен напор да го заштити Националниот театар“. Рама притоа покажа писмено барање...