Ознака: асад

Стариот Континент „бастион за каптагон“ од Блискиот Исток

ЕВРОПА Ѝ ПОМАГА НА СИРИЈА ДА СЕ РАЗВИЕ ПОГОЛЕМ НАРКОКАРТЕЛ ОД МЕКСИКАНСКИТЕ? Според пресметките на криминалистичките експерти, дрогата каптагон, која е помалку позната стимулативна дрога,...

Зеленски воведе санкции против сирискиот претседател Асад

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска воведе санкции против сирискиот претседател Башар Ал Асад, пренесува РИА Новости. Според текстот на указот објавен денеска на веб-страницата...

Сириската војна не стивнува и по една деценија

Крвавата војна во Сирија влегува во својата десетта година, во момент кога претседателот Башар ал Асад ја консолидира власта, додека ужива клучна воено-политичка поддршка...

Западот ќе одговори соодветно на нова употреба на хемиско оружје од...

Во заедничка изјава по повод втората годишнината од нападите со хемиско оружје во сирискиот град Дума, државниот секретар на САД, Мајк Помпео и министрите...

Путин со писмо до Асад бара воспоставување на мир во Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин испрати писмо до сирискиот колега Башар ал Асад во кое бара унапредување на билатералните односи и воспоставување на мир во...

Ќе се судрат ли големите сили во Сирија?

Шансите за инцидент меѓу суперсилите и не се толку мали, иако Трамп веќе најави повлекување на американските војници од Сирија, оценува Стратфор Во последните фази...

Трамп: Никогаш не сум ни разговарал за атентат врз Асад

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не барал атентат врз сирискиот лидер Башар ал- Асад, оспорувајќи ги наводите од книгата на Боб Вудворд „Страв:...

САД: Брз одговор ако Асад повторно употреби хемиско оружје

Белата куќа предупреди дека САД и нивните сојузници ќе одговорат „брзо и примерно“ ако сирискиот претседател Башар ал-Асад употреби хемиско оружје. Во соопштение Белата куќа...

Асад: Бевме близу до директен судир меѓу САД и Русија во...

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави денеска дека во Сирија можело да дојде до директен судир меѓу Русија и САД. - Бевме многу близу до...

Асад: Русија нема да дозволи Третата светска војна да почне во...

Третата светска војна нема да почне во Сирија, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за грчкиот весник „Катимерини“. - Русија нема да дозволи...