Ознака: антонио гутереш

Гутереш повикува на максимална воздржаност по иранскиот напад на Израел

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш синоќа, по нападот на Иран врз Израел, потсети дека актите на одмазда кои вклучуваат употреба на сила...

Живееме во хаотичен свет во кој секој смета дека може да...

Живееме во хаотичен свет со суперсили кои се во судир една со друга и во кој поради постоењето на неказнивост секоја земја или вооружена...

Светот не е подготвен за нова пандемија, богатите земји не смеат...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш рече дека светот сѐ уште не е подготвен за евентуална нова пандемија. - Треба да направиме повеќе. Мораме да...

Здружено да изградиме поправеден свет за сите

Годинашната тема на Меѓународниот ден на демократијата е „Зајакнување на следната генерација“ и се фокусира на суштинската улога на децата и младите во заштитата...

Гутереш ги повика светските лидери да најдат излез од хаосот

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, вчера ги повика светските лидери, кои ќе се соберат следната недела во Њујорк, да најдат решение за...

Повеќе финансии и поддршка за борба против климатските промени од Африка?!

Прв африкански самит за климата Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, го искористи првиот африкански самит за климата за да апелира на вистинската...

Терминологијата на Гутереш за Косово предизвика реакција на Рама

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на изјавата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, кој договорот меѓу Косово и Србија го нарекува договор меѓу...

Гутереш го повика Пјонгјанг да се врати на преговарачката маса

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека одговорноста за продолжување на разговорите што ќе резултираат со откажување од Пјонгјанг од својата...

Гутереш: Светот треба да се спаси од глобалното затоплување

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутерш денеска предупреди дека преговарачите на климатскиот Самит КОП27 во Египет мора да ја надминат „урнатата доверба“ помеѓу...

Гутереш ги повика Русија и Украина под итно да го обноват...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги повика Русија и Украина да го обноват договорот, според кој од Украина беа извезени над осум милиони...