Ознака: анимиран филм

Промоција на краткиот анимиран филм „Лисичката плетачка“ и делата на Ана...

Промоцијата на анимираниот филм за деца „Лисичката плетачка“ и на двете дела на авторката Ана Голејшка Џикова и илустраторката Иванка НиБа - „Лисичката плетачка“...

Под мотото „Каде бајките оживуваат“ ќе се одржи фестивал за анимирани...

Филмовите официјална конкуренција се избрани од пријавениот огромен број анимации, меѓу кои најголем број од Франција, Англија, Германија, Шпанија, Русија, Бразил и други Под мотото...

За „Златното доба“ на анимираниот филм со Иван Ивановски

ФИЛМ+РАЗГОВОР СО ИВАН ИВАНОВСКИ ФИЛМ+: Во одбележување на јубилејот – 50 години анимиран филм - решивте акцентот да го ставите на т.н. „златно време“ на...

Прогресот на анимираниот филм во последните 15 години е феноменален

Слободан Јаќоски, еден од иницијаторите на 50 години македонски анимиран филм Јубилејни 50 години македонски анимиран филм се одбележуваат до 22 ноември во МКЦ, со...

Цртан филм ќе се прикажува утре на Школка во Градскиот парк

Утре со почеток од 18:30 ќе се одржи бесплатна проекција на анимиран филм за деца во Градски парк (Школка) Во соработка со MFC MK,...

Новата верзија на „Кралот Лав“ ги маѓепса и скопјанчињата

Новата верзија на Дизниевиот анимиран филм „Кралот Лав“, што имаат можност да ја видат и децата во Скопје, во режија на Џон Фавро, повторно...

Анимираниот филм „ЕДНА” на престижниот Краков филмски фестивал

„ЕДНА”, најновата краткометражна анимација на Вук Митевски, својата премиера ќе ја има на престижниот 59 Интернационален Краков Филмски Фестивал. „ЕДНА” ќе биде прикажана во...

Данскиот „Ништо не се случува“ победник на осмиот „Анимакс“

На годинашното осмо по ред издание на фестивалот за анимиран филм „Анимакс“, кој се одржуваше од 29 ноември до 2 декември под мотото „Не...

Пристигна анимираниот филм „Мисијата Катманду“

Од идната недела во кината во Скопје ќе почне да се прикажува анимираниот филм „Мисијата Катманду“, синхронизиран на македонски јазик. Ова интересно остварување ги...