НБА ќе ја запре сезоната ако се рашири коронавирусот

КОШАРКА Поради зголемениот број инфицирани со коронавирусот во САД, комесарот на кошаркарската НБА-лига, Адам Силвер, рече дека го задржува правото да го запре рестартирањето на...

Гафорд е на два погодени шута од рекорд на Чембрлен

Легендата на НБА-лигата, Чембрлен, уфрли 35 коша без промашување во 1967 година, а Гафорд сега има 33 КОШАРКА - НБА Кошаркарот на Далас, центарот Даниел Гафорд,...

Осум тима во трка за трофејот во Еврокупот

Во четврт-финалето се игра по еден натпревар, а полуфиналето и финалето до две победи КОШАРКА Париз (Франција) - Жовентут (Шпанија), Клуж (Романија) - Лондон (Велика Британија),...

Одложен почетокот на кошаркарската сезона

Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ) го одложи почетокот на сезоната 2020/2021 во Првата лига, кој беше планиран за 10 и 11 октомври. - Во очекување...

Минесота анулира негатива од 22 поени и го победи ЛА клиперс

КОШАРКА - НБА Во кошаркарската НБА-лига се одиграа седум натпревари, а вечерта ја обележи Минесота, која успеа да ја анулира негативата од 22 поени и...

Париз и Шортс поставија рекорди во Еврокупот

Шортс беше прогласен за МВП во основниот дел, во плејофот и во финалето, со 23,4 просечни индекс-поени, што е нов рекорд. Париз дојде до...

Кларк стана првата дебитантка што впиша т.н. трипл-дабл

КОШАРКА - ВНБА-ЛИГА Бекот на Индијана, Кејтлин Кларк, стана првата дебитантка во историјата на НБА-лигата за жени (ВНБА) што забележала т.н. трипл-дабл (двоцифрен ефект во...