Заев за случајот „Поткуп“: Ништо не ме плаши во прислушуваните разговори

Скопје, 12 април 2018 (МИА) – По завршувањето на денешното рочиште за предметот „Поткуп“, во кое е обвинет за земање поткуп, премиерот Зоран Заев...

Маж се обидел сексуално да напаствува две жени во скопски Карпош

Во полициската станица Карпош вчера биле пријавени два случаи на жени кои биле нападнати од маж кој сакал сексуално да ги напаствува. Нападите се...

Груевски: Рочишта секогаш има кога се преговара за името

Поранешниот премиер Никола Груевски по завршувањето на денешното судско рочиште за „Титаник“ рече дека рочишта секогаш има кога се преговара за името со Грција. -...

Снимката за „Поткуп“ и денеска нема да се слуша во Кривичен

Интегралната снимка за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Зоран Заев, нема да биде пуштена и на денешното рочиште во Кривичниот суд бидејќи...

Судењето на обвинетите во „Титаник“ одложено за 26 април

Судењето за предметот „Титаник“ на СЈО во Кривичниот суд Скопје ќе продолжи на 26 април, откако денешното рочиште беше прекинато поради барањето на адвокатот...

Адвокатите на Груевски бараат изземање на судиите во „Титаник“

Адвокатите на Никола Груевски и другите обвинети во случајот „Титаник“ побараа изземање на судиите Осман Шабани и Огнен Ставрев од овој предмет, бидејќи, како...

Шест години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

На денешен ден пред шест години кај Смилковското Езеро беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски. Масакрот...

Несовесен возач удрил мотоциклист и побегнал

Автомобил удрил постар човек што управувал мопед во скопска Кисела Вода, а возачот на автомобилот побегнал од местото на настанот, соопшти полицијата. Според истиот извор,...

Фатен затвореникот што избега од „Идризово“

Триесет и осумгодишниот Б.М. од Куманово, со престој во Градско, синоќа во Велес бил лишен од слобода. МВР информира дека по него од 9 јануари била...

Уапсен македонски државјанин во Грција за нелегално пренесување мигранти

Скриени во приколката од камионот што го возел, 34-годишен македонски државјанин се обидел нелегално од Турција во Грција да внесе четворица мигранти од Бангладеш,...