Ознака: Македонија

Беровскиот женски манастир „Св. Архангел Михаил“

Манастирот „Св. Архангел Михаил“, познат како беровски женски манастир, се наоѓа на излезот од Берово, кон Беровско Езеро. Темелите на првиот женски манастир во...

Македонија ќе се интегрира во ЕУ само ако има „чисто досие“...

Пред да станат членки на ЕУ, Словенија и Хрватска, државите што произлегоа од некогашната југословенска федерација, мораа да прикажат „чисто досие“ од Хашкиот трибунал...

Дмитрасевич на средба со Николовски: Го продолжуваме патот кон ЕУ

Украинска делегација предводена од заменик-министерот за земјоделска политика и храна Маркијан Дмитрасевич оваа недела ќе престојува во земјава за да ги слушне, но и...

Значајно културно наследство од Гевгелија и Гевгелиско

Во центарот на Гевгелија се наоѓа народната библиотека „Гоце Делчев“. Зградата е изградена од некој способен мајстор во 1912 година, по нарачка на непознат...

Македонија и девет други земји се усогласија со дополнителните санкции на...

Земјите кандидати за членство во ЕУ - Македонија, Црна Гора, Србија, Албанија, Украина, Молдавија и Босна и Херцеговина, членките на ЕФТА и Европската економска...

Обвинителството од Корча бара од македонските власти соработка во истрагата за...

Обвинителството во Корча, во рамки на напорите за расветлување на убиството на браќата Мартин и Андреа Олдаши, ја проширува истрагата и во Македонија, јавија...

Она што почна како преседан во меѓународното право продолжи како востановена...

Одбележани 31 година од приемот на Македонија во ОН Со акламација во Генералното собрание на Обединетите нации, Македонија пред 31 година беше примена како 181...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Со убедлива победа над Литванија, Македонија го потврди пласманот на...

Mакедонската женска ракометна репрезентација забележа убедлива победа од 34-24 над селекцијата на Литванија заверувајќи го пласманот на Европското првенство кое од 28 ноември до...

Кинотеката на Македонија е дел од проектот „ФилмЕД“

Кинотеката на Македонија годинава е дел од проектот „ФилмЕД“, чија цел е да развива и имплементира тренинг-програми за наставници и едукатори што ќе стекнат...

Испрекината линија на македонската линиска инфраструктура

Линиската инфраструктура по дефиниција ги опфаќа автопатиштата, железниците, гасоводите, нафтоводите, енергетските далноводи и преносот на електрична енергија итн. Токму во тој контекст, во овој...