Ознака: Македонија

Македонија ќе игра за пласман од деветтото до 12-то место

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА РАКОМЕТАРИ ДО 20 ГОДИНИ Македонија и Франција во меѓусебен дуел денеска ќе го одредат победникот на групата И1, кој во утрешното полуфинале...

Армијата продолжува заеднички со сите институции и граѓани да придонесува во...

Во текот на денешниот ден во координација со сите надлежни субјекти кои учествуваат во гасењето на пожарите, Армијата со повеќе од 100 директно ангажирани...

Телефонски разговори на Муцунски со негови колеги од неколку држави за...

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија Тимчо Муцунски денеска остварил телефонски разговори со министерот за европски и надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг,...

Македонија ќе има седум претставници на ЛОИ во Париз

ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ Ѓуретановиќ и Петровска добија т.н. вајлд-карта од Светската пливачка федерација. Претходно пласман на Игрите во Париз (Франција) обезбедија Егоров (борење), Шерифовски (џудо),...

Македонија се пласира на СП 2025

РАКОМЕТ - ЕП 2024 ЗА ЈУНИОРИ Во групата за пласман од деветтото до 16. место на ЕП 2024, Македонија ќе игра денеска со Полска, утре...

Македонија утре игра за пласман меѓу осумте најдобри

РАКОМЕТ - ЕП 2024 ЗА ЈУНИОРИ Во следната групна фаза ќе се пласираат победниците на шесте групи и најдобрите две меѓу второпласираните (една од групите...

Главчев направи демократски исчекор правејќи дистинкција меѓу двата соседи и засебни...

Бугарскиот премиер Димитар Главчев при обраќање на самитот во Вашингтон, по средбата со македонскиот премиер Христијан Мицкоски, зборувајќи за спуштање на тензиите, направи значаен...

Македонија со победа го почна ЕП за јуниори

РАКОМЕТ Машката репрезентација на Македонија со победа го почна 14. Европско првенство (ЕП) за ракометари до 20 години, во Словенија. Во првото коло избраниците на...

Мицкоски: Кој може да ни гарантира дека уставните измени се последно...

Претседателот на Владата Христијан Мицкоски, кој одржа предавање на престижниот Универзитет Џон Хопкинс во Балтимор, пред присутните, меѓу другото, зборуваше во врска со нашето...

Македонија го почнува шестиот настап на ЕП со дуел со Црна...

РАКОМЕТ - УТРЕ ВО СЛОВЕНИЈА ПОЧНУВА ЈУНИОРСКОТО ЕП 2024 Македонија во групата А ќе игра и со Хрватска и со Австрија. Првопласираните селекции од шесте...