Ознака: кошарка

Македонија тргнува кон своето шесто ЕП

Имаме големи очекувања, но одиме чекор по чекор и не мислиме на крајниот исход. Сега сме фокусирани само на Естонија, а потоа ќе размислуваме...

Македонија и Естонија седми пат играат меѓу себе во квалификации

КОШАРКА Македонската машка кошаркарска репрезентација продолжува со мини-подготовките за првите два меча, со Естонија, во Скопје (СРЦ „Кале“), утре (19 ч.) и на гости во...

Јончевски: Имаме свои адути, играчите ќе го дадат максимумот

Првиот натпревар е на домашен терен и тој е најбитниот, без разлика на циклусот, кој ќе трае цела година. Овој натпревар ќе реши многу...

Македонија почнува со подготовките за квалификациите за ЕП 2025

Црвено-жолтите в петок го играат првиот меч, со Естонија, во Скопје, а потоа в понеделник гостуваат во Полска. Во групата Х е и репрезентацијата...

МЗТ Скопје го освои 12-от трофеј во Купот на Македонија

Во финалниот натпревар во Битола, МЗТ Скопје го победи Пелистер со 62-60 КОШАРКА Кошаркарите на МЗТ Скопје се победници на 32. Куп на Македонија „Благоја Георгиевски-Буштур“,...

Познат составот на Естонија за дуелот со Mакедонија

На списокот на селекторот Јука Тоијала има кошаркари што настапуваат во пет европски држави КОШАРКА – КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2025 Селекторот на машката кошаркарска репрезентација на...

Јокиќ го оствари 15-от трипл-дабл сезонава

КОШАРКА - НБА Никола Јокиќ оствари уште еден одличен ефект, со 27 поени, 22 скока и 12 асистенции, во победата на Денвер на дуелот со...

Јончевски го објави поширокиот список за мечевите во февруари

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2025 Во групата Х, македонската селекција игра со Естонија на 23 февруари, во Скопје, а три дена подоцна на гости...

Шортс продолжува со одличните настапи во Еврокупот

Во новата победа на Париз, со која тимот обезбеди директен пласман во четврт-финалето, Шортс го забележа четвртиот т.н. дабл-дабл (20 поени, само со едно...

Трет дабл-дабл на Шортс сезонава во Еврокупот

Тој забележа 18 поени и 10 асистенции во новата победа на Париз. По 14 кола во Еврокупот сезонава, Шортс е водечки асистент и кошаркар...