Фото: Инстаграм профил на Аледсандар Вучиќ

Во тек се инвестиции во нови производи на домашната наменска индустрија кои ќе бидат воведени во вооружувањето на српските вооружени сили, рече претседателот на Србија Александар Вучиќ на презентацијата на оружјето и воената опрема на Вооружените сили на Србија, во комплексот на Нишката тврдина.

– Сега инвестираме 300 милиони евра во производи од домашната индустрија кои влегуваат во нашата армија. Само во домашната индустрија и производство – рече Вучиќ за време на обиколката, заедно со претставници од Министерството за одбрана и војската на Србија.

Тој додаде дека се работи на нова генерација артилерија, пренесе „Танјуг“.

Фото: Инстаграм профил на Аледсандар Вучиќ

– Сега вложуваме во артилеријата, нова генерација на артилерија, првото најголемо оружје „Тамнава“, со ракети „Оркан 2“, „НОРА 70 милиметри“ – рече Вучиќ.

Тој ги праша производителите кога сето тоа ќе биде дел од српската војска и доби одговор дека идниот месец центарот може да и биде предаден на Техничката општина и дека се може да биде завршено до крајот на годинава.

За време на обиколката на тенковите, Вучиќ рече дека, без разлика што многу се вложува во развојот на дронови, „сепак, ништо не може да биде окупирано додека не биде окупирано од тенк“.

– „Петолетка“ и „Застава“ се добри фабрики, но начинот на производство е сè уште на примитивно ниво и не може да се серијализира додека не инвестираме во нови машини. Овде главното засилување е системот „АЛАС“, кој влегува и во Техничкиот тест центар – рече Вучиќ.

Меѓу другото, Вучиќ рече дека Србија со производство на повеќе од 50.000 артилериски проектили со голем калибар е значајна на европско ниво и најави дека ќе се обиде да достигне производство од 100.000 артилериски проектили годишно.

– Вчера германскиот канцелар Шолц рече дека ќе се обиде да го зголеми германското производство на 200.000 парчиња вакви најважни артилериски проектили, со калибар до 155 милиметри. Ако Германија може, ние ќе направиме 100.000 – рече Вучиќ.

Тој додаде дека генерално има голема побарувачка за муниција и оружје, како и дека „никој не може да произведе доволно“.

– Да отвориме уште 10 фабрики, толку многу луѓе сакаат да се борат ширум светот, тоа е чудо. Сите бараат само муниција. На сите им недостига муниција – изјави Вучиќ.

Претседателот на Србија посочи дека има големи надежи во дронот камиказите „гавран“ кој е производ на српската компанија „Југоимпорт“, нагласувајќи дека државата ќе плати онолку колку што е потребно за тој да биде пуштен во употреба до мај или јуни следната година.

– Имам големи надежи дека ќе го направите ова. „Гавранот“ е моја голема желба и надеж. Ќе платиме онолку колку што е потребно само за да го имаме во употреба до мај, јуни следната година – рече Вучиќ.

Претставникот на компанијата „Југоимпорт“ објасни дека дронот „гавран“ може да лета до целта која е оддалечена околу 50 километри, а потоа може да кружи околу целта десетина минути.

– Во ова време, операторот може да ја користи камерата за да ја набљудува целта. Тоа е многу моќно средство кое ја погодува целта одозгора и практично нема заштита од тоа – објасни тој.

Тој додаде дека „гавранот“ може да уништи било која мета оддалечена до 50 километри, а планот е досегот на „гавранот“ да се зголеми на 150 километри во некој иден развојен период.

Дополнително, денеска за прв пат во јавноста беше претставен и системот против дронови „Репелент“ (Repelent).

Станува збор за руски систем кој може да потисне или уништи роеви извидници, шпионирање беспилотни летала и дронови, на територија од 30 километри.

– „Репеленот“ пристигна. Не е силен како „Красуха“, но е одличен – изјави Вучиќ.

Претставниците на вооружените сили на Србија истакнаа дека системот „Репелент“ е наменет за откривање и извидување на беспилотни летала, како и за вршење статистичка обработка на податоци, одржување на нивото на закана и евентуално заглавување на сите радио-контролни канали и канали за сателитска навигација.

Тие исто така истакнаа дека целта на тој систем е да се одврати потенцијален напад од беспилотно летало, како и да се покрие површина од 30 километри.

Како што е наведено, станува збор за систем кој детектира беспилотни летала, ги следи нивните сигнали и електронски го потиснува преносот на податоци на беспилотните летала.

„Репелент“ е дизајниран за електронско следење на беспилотни летала врз основа на сигналите на радио-електронските средства и потиснување на нивните системи за контрола, а е развиен во 2016 година од Рускиот научно-технички центар за електронско војување. Системот тежи повеќе од 20 тони.