Во Модена, Италија, се снима филмот на Мајкл Ман за Енцо Ферари, италијанскиот возач на тркачки автомобили и основач на автомобилскиот бренд „Ферари“. Филмот ги прикажува животот на Енцо Ферари, неговите семејни проблеми и неговите подготовки за моторната трка „Илјада милји“ во 1957 година. Уште е во 1990-тите години, американскиот режисер Ман зборуваше за снимање филм за автомобилски магнат што преживеал две светски војни и голем број семејни трагедии. Важен дел од филмот е 1957 година, кога тркачкиот автомобил на Ферари имаше фатална несреќа на трката „Илјада милји“ во Италија. Таа се возела од Бреша до Рим и назад, од 1927 до 1957 година, со исклучок на воените години. Конечно беше укината во 1957 година по голема несреќа во градот Гвидичоло во Ломбардија, во која загинаа двајца возачи и неколку гледачи, меѓу кои и деца. Меѓу нив и синот на Енцо, Дино.
Пенелопе Круз, 48-годишната шпанска актерка, која привлече многу внимание со своето доаѓање, ја игра Лаура, сопругата на италијанскиот возач на тркачки автомобили и основач на автомобилскиот бренд „Ферари“.
Минатата недела актерката беше забележана како шета во центарот на Модена, каде што го посети и познатиот локален ресторан „Да Енцо“ и јадеше тортелини. Таа, исто така, беше забележана како снима на најголемиот плоштад, „Ларго Гарибалди“, а еден ден подоцна на гробиштата „Сан Каталдо“, каде што во 1957 година е погребан Дино Ферари.
Заедно со Пенелопе Круз, која е добитничка на „оскар“ за најдобра споредна женска улога во 2008 година за улогата во филмот „Вики Кристина Барселона“ на Вуди Ален, американскиот актер Адам Драјвер го игра Енцо.
Филмот ќе биде промовиран следната година.