Кејт Мидлтон е дама што откако се појави на светската сцена плени со својот изглед. Нејзиното однесување, држење, гестови се анализираат на секој чекор, како и облеката што ја избира. Познато е дека е штедлива и не се двоуми неколкупати да носи исти работи и парчиња накит, а експертите сега го објаснуваат значењето на нејзините модни изданија. Познато е и дека нејзината облека мора да биде во согласност со кралскиот протокол. Стилистката Мелиса Лунд откри дека модниот избор на Кејт Мидлтон често имал подлабоко значење од облекувањето. Според неа, Кејт се облекува за да ги изрази својот личен стил и став.
– Кејт Мидлтон секогаш има на ум дека дипломатијата ѝ е важна и кога станува збор за облеката, нема право отворено да се изјаснува политички, па некои од симболите суптилно го изразуваат нејзиното мислење. Дефинитивно сака да ѝ оддава признание на организацијата или земјата што ја посетува – вели Лунд.
Така, нејзината венчаница од 2011 година беше далеку од неверојатна, дизајнирана од креативната директорка на „Александар Меквин“, Сара Бартон. Фустанот, кој наводно чинел 250.000 фунти, содржел скриена почит кон Велика Британија. Мелиса објасни дека ракавите од тул извезени со цветови се многу повеќе од само убав дезен. Наместо тоа, тие го симболизираат „сојузот“ на четирите земји во рамките на Велика Британија.
Неколку години подоцна, во 2018 година, Кејт даде уште една суптилна „модна изјава“ кога носеше темнозелен фустан на наградите „бафта“. Тоа беше можност кога многу учесници носеа црно како поддршка на непрофитна организација што собира пари за поддршка на жртвите на сексуално вознемирување.
– Кралското семејство мора да биде аполитично, па Кејт избра темнозелен фустан со црн појас – објасни Мелиса.
Исто така, неодамна, принцезата го посети украинскиот социјален центар во Рединг. Во тоа време, таа носеше темносин фустан со средна должина, со жолти реси, за кој стилистката тврди дека е суптилен знак на поддршка за оние што се погодени од кризата во Украина.