Разликата во годините отсекогаш ѝ бодела очи на јавноста кога млади девојки од разни причини се одлучуваат за постар партнер. Но во последно време шокираат двојките на постара жена и помлад маж, најпрво меѓу познатите личности. И секогаш се поставува прашањето зошто мажите го сакаат друштвото на повозрасни жени. Дали тоа е тренд по примерот на славните холивудски ѕвезди, случајност, потреба за мајчинска грижа или некои мажи едноставно уживаат со постари партнерки? Оваа тема, која порано важеше за табу, е опишана во филмот „Дипломец“ со Дастин Хофман, каде тој е момче, кое се вљубува во славната госпоѓа Робинсон. Вакви врски постоеле и порано. На пример, големата љубов меѓу поетот Сергеј Есенин и балерината Исидора Данкан, која од него била постара цели 17 години. Во поново време тоа е бракот на глумицата Сузан Сарандон и Тим Робинс, таа е постара од него 12 години. Издвојуваме неколку примери на познати мажи што им пркоселе на годините и се ожениле за жени постари од нив.

Ник Оферман
Актерот од „Паркови и рекреации“, Ник Оферман е во брак со Меган Мулали од славната „Вил и Грејс“ од 2003 година. Мулали е 12 години постара од Оферман. Двојката се запознала во 2000 година, додека работеле заедно во нова театарска продукција.

Ештон Качер
Ештон Качер беше во брак со Деми Мур, која беше 15 години постара од него. Како што веројатно знаете, двојката се венча во 2005 година, а се раздели во 2013 година.

Барт Фројндлих
Филмскиот режисер Барт Фројндлих и актерката Џулијан Мур се во брак од 2003 година. Барт ја запозна Џулијан, која е девет години постара од него, во 1994 година, кога го режираше филмот „Митот за отпечатоците од прсти“.

Арон Тејлор-Џонсон
Актерот Арон Џонсон е во брак со режисерката Сем Тејлор-Вуд, која е 24 години постара од него. По нивниот брак во 2012 година, двојката го промени презимето во Тејлор-Џонсон.

Двејн Вејд
Професионалниот кошаркар Двејн Вејд е во брак со актерката Габриел Јунион од 2014 година, која е девет години постара од него.

Гај Ричи
Филмскиот режисер Гај Ричи беше во брак со пејачката Мадона осум години, од 2000 година. Двојката, која ја дели старосна разлика од околу 10 години, се разведе во 2008 година. Заедно имаат две деца.

Емануел Макрон
Емануел и Брижит пред Елисејската палата. Францускиот политичар Емануел Макрон се ожени со Брижит Троње, која е 25 години постара од него, во 2007 година.

Ник Канон
Ник Кенон се смешка кон камерата. Комичарот и телевизиски водител Ник Кенон беше во брак со пејачката Мараја Кери осум години. Разликата во години меѓу двојката е 12 години, а се раздели во 2016 година. Заедно имаат син и ќерка.

Хју Џекмен
Хју Џекмен се ожени со Дебора Ли-Фернес во 1996 година. Двојката има 13-годишна разлика во возраста и две деца заедно.

Џејсон Момоа
Американскиот актер Џејсон Момоа присуствуваше на премиерата на „Брза помош“; во Музејот на филмска академија во Лос Анџелес, Калифорнија.
Актерот и продуцент Џејсон Момоа, најпознат по улогата на Аквамен, е во брак со актерката Лиза Бонет од 2017 година.

Ник Џонас
Најмладиот од браќата Џонас, Ник Џонас, се ожени со Пријанка Чопра во 2018 година. Двојката, која има разлика во возраста од 10 години, неодамна ја доби својата прва ќерка преку сурогат мајчинство.

Том Каулиц
Хајди Клум и Том Каулиц за време на Ф1 гран при на Монако, на патеката во Монако Синер.
Том Каулиц е во брак со манекенката Хајди Клум од 2019 година. Клум е постара од Каулиц 16 години.

Жерар Пике
Шпанскиот фудбалер Жерар Пике е со колумбиската пејачка Шакира од 2011 година. Двојката, чија врска се прекина неодамна, беше заедно точно 10 години.